СКАЗ: Що варто знати і як уберегтися

Дата: 14.09.2021 12:38

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. При відсутностісвоєчасноїекстреноївакцинації є загрозливим для життя.

Щорокувідцьогонебезпечногозахворювання в світігинепонад 55 тис. людей і більше 1 млн тварин.

Причини сказу і шляхи передаванняінфекції

Джереломвірусу сказу є дикі та свійськітварини. Людинаможезаразитися сказом відінфікованоїтварини через:

- укус;

- подряпину та мікроушкодженняшкіри;

- потрапляннязараженоїслини на слизовіоболонки.

У контактнийспосіб людей найчастішеінфікуютькоти й собаки, а в дикійприроді — лисиці та вовки.

Особливунебезпекустановлятьбезпритульнітварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивноюреакцією для захистутериторії, членівзграїабоздобуттяїжі.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульнаабо дика тварина, негайнозверніться до закладу охорониздоров’я — антирабічна вакцина запобігаєвиникненнюзахворювання у 96–99% випадків.

Симптоми сказу у людей.

У людиниінкубаційнийперіод сказу, як правило, триває 1-6 місяців.

Початковісимптоми сказу — підвищеннятемператури та біль, відчуттяпоколюваннячипечіння у місціпошкодження. У процесіпоширеннявірусу центральною нервовою системою розвиваєтьсяпрогресивнесмертельнезапалення головного і спинного мозку.

Симптоми сказу у тварин.

Симптоми сказу у тваринзалежатьвідстадіїзахворювання.

Початкова стадія (триває до п’ятиднів). Хворітваринигризутьмісце укусу, маютьслабкийапетит та їдятьнеїстівне, спостерігаєтьсяслинотеча, блювота. За поведінкоюласкаві, примхливі та настороженіодночасно.

Збудженастадія (2-3 дні). Поведінкахворихтваринзмінюється, вонистаютьагресивними, збудженими, намагаютьсяутекти та нападають на людей і тварин. Змінюєтьсяхарчування – тваринигризуть землю і їдятьнеїстівне. Спостерігаютьсяконвульсії, параліч та косоокість.

Паралітичнастадія (2-4 дні). Тваринивиснажені, спостерігаєтьсяповнийпараліч, якийпризводить до смерті.

Профілактика сказу

Профілактика сказу дужеважлива. Для цьогопотрібно:

1. Регулярно вакцинуватисвійськихтваринвід сказу.
  2. Не торкатися диких чибезпритульнихтварин, не підгодовуватиїх.
  3. Стерегтисябезпритульних та диких тварин, які не бояться самі до вас підходити.

Якщовжетварина вас вкусила чиобслинила (особливо дикачибезпритульна):

• Негайнозверніться до лікаря!
  • Якщотваринадомашня, попросітьвласниканадатидокументи, щопідтверджуютьїїщеплення.
  • Пройдіть курс антирабічнихщеплень, якщолікарїхпризначить.
  • Нівкоїмразі не припиняйте курс щеплень і не порушуйте режим поведінкипід час нього.

Перша медичнадопомогапісля укусу

Можестатися так, щолікарзнаходиться далеко і ви не можете потрапити до ньогоодразу. В такому разіретельнопромийте рану протягомщонайменше 15 хвилин мильною водою, дезінфектантамиабоіншимизасобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), щонейтралізуютьвірус.

Пам’ятайте, зволіканняможекоштувати вам життя!