Березнегуватська громада
Миколаївська область, Баштанський район

НЕІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ: ЯК БОРОТИСЯ З РИЗИКАМИ?

Дата: 18.10.2022 17:28
Кількість переглядів: 140

Як війна впливає на розвиток неінфекційних захворювань та чому про це важливо знати!? 

      Неінфекційні захворювання (НІЗ) - це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, мають тривалий перебіг і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників. Та є основною причиною смертності в світі.  Люди з супутніми неіфекційними хронічними хворобами мають великий ризик тяжких ускладнень від COVID-19.

      Повномасштабна війна змінила життя людей. Багато хто опинився в тяжких життєвих обставинах, стресових умовах, обумовлених втратою близьких людей, перебуванням під постійними бомбардуваннями, евакуацією та переміщенням далеко від дому. А неконтрольований стрес може призвести до втрати здоров’я та підвищення ризику виникнення НІЗ.

      Фактори ризику НІЗ

     Для того, щоб людина залишалася здоровою та її фізичний і психологічний стан не погіршувався, вона має стежити за 4 факторами ризику: 

  • вживання тютюну;
  • вживання алкоголю;
  • харчування;
  • фізична активність.

     Проте, це працює тільки в комплексі! Людині важливо піклуватися про свій організм, при цьому звертати увагу на всі складові, що є факторами ризику виникнення НІЗ. 

     Відмова від тютюну та алкоголю, здорове харчування (сюди ж входить безпека харчових продуктів в умовах війни та вживання безпечної води)  і звісно регулярна  фізична активність - всі ці фактори знижують ризик розвитку НІЗ. Про це варто розповідати ВПО, адже вони стикаються з проблемами таких факторів дуже гостро. 

Як приклад, ВПО можуть мати проблеми з харчуванням. В раціоні переселенців зазвичай переважають вуглеводи, а білки - в дефіциті.

     Важливість скринінгу для виявлення НІЗ.

     За допомогою скринінгів можна визначити необхідні профілактичні заходи для людини. 

      Скринінги можуть допомогти виявити рак шийки матки, цукровий діабет 2 типу, артеріальну гіпертензію, депресію та багато інших станів. Для прикладу, як скринінг може допомогти визначити хворобу - цукровий діабет 2 типу (ЦД)? Адже це метаболічне захворювання, що характеризується підвищеним рівнем цукру в крові. У найбільшій групі ризику -  люди віком 45+, які мають надлишкову масу тіла.

     Вимірювати кров / робити тестування можна кількома способами. Важливо звертати увагу на показники, які  визначають норму:

  • Норма цукру в здорової людини (рівень глюкози у венозній крові вимірюється натщесерце) = понад 4,0, проте менш як 6,1. 
  • Норма рівня глюкози капілярної крові натщесерце = понад 5,6, проте менш як 11,1 моль / л.  (визначення за допомогою глюкометра).
  • Норма рівня глікозильованого гемоглобіну HbA1c в крові натщесерце менш як 4, проте не більш як 6,2%.

    При певних особливостях показників норми цукру капілярної крові, важливо перевірити потім норму глікозильованого гемоглобіну  HbA1c. Варто звернутися до сімейного лікаря за консультацією, щоб визначити правильні показники. 

     Розуміння проблематики НІЗ допоможе ефективніше допомагати внутрішньо переміщеним особам, які потрапили у складні життєві обставини, а також військовим, що потребують підтримки. Здоровий спосіб життя може допомогти запобігти низці хвороб, яких можна уникнути. Варто не забувати про це під час війни, адже здоров’я допоможе нам не лише спокійно та комфортно жити, але й ефективно допомагати нашим громадянам, воїнам та волонтерам. 

Не забуваймо про це! 

                                     Снігурівське управління ГУДПСС в Миколаївській

                                      області  (смт Березнегувате)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано