ГЕМОФІЛЬНА ІНФЕКЦІЯ: ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНА ТА ЯК ВІД НЕЇ ЗАХИСТИТИСЯ

Дата: 22.12.2022 10:18

Гемофільна інфекція — гостра інфекційна хвороба, збудником якої є гемофільна паличка Haemophilus influenzae типу b (далі – Hib-інфекція), яка  характеризується переважним ураженням органів дихання, центральної нервової системи та розвитком гнійних вогнищ у різних органах.

Джерелом і резервуаром інфекції є тільки хвора людина. Механізм передачі - повітряно-крапельний, проте у маленьких дітей шлях передачі може бути контактним.

Збудник інфекції локалізується на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів.Потрапляючи в організм гемофільна паличка з потоком крові зазвичай вибирає найслабше місце і  вражає його. Вважається, що цю інфекцію носить в собі майже кожна людина, знаходиться вона в зіві. Найчастіше хворіють діти віком від 6 міс. до 4 років. Рідше хворіють новонароджені, діти більш старшого віку і дорослі.

Свій вплив на організм вона починає при сприятливих умовах, наприклад, при переохолодженні організму.

Основні причини захворювання:

• ослаблений хворобами організм на тлі зниженого імунітету;
  • зловживання потужними антибіотиками;
  • часті хвилювання, стреси, недосипання;
  • важка виснажлива фізична праця.

Під час зловживання антибіотиків гине природна флора організму. Втрачаючи її захист на перше місце виходить гемофільна паличка і атакує організм.

СИМПТОМИ   ГЕМОФІЛЬНОЇ   ІНФЕКЦІЇ

Симптоматика залежить від того, який саме орган вражений інфекцією.

При ураженні верхніх дихальних шляхів симптоми такі:

• частий сухий кашель, особливо в ранковий час;
  • болі в області грудної клітини;
  • підвищення загальної температури тіла;
  • слабкість, сонливість, занепад сил.

Так само можливе приєднання запалення середнього вуха (отит), синусит, захворювання горла.

При слабкому імунітеті інфекція починає розмножуватися. Може вразити центральну нервову систему, головний мозок, кісткову систему, легені. При ускладненні розвивається сепсис.

У маленьких дітей до 5 років часто виникає гнійний менінгіт, який має гемофільну етіологію. І чим молодша дитина, тим важче протікає захворювання, тим більше ускладнень. Неврологічні ускладнення при цьому складають близько 41%.

Симптоми при цьому наступні:

• головні болі;
  • нудота;
  • запаморочення;
  • висока температура;
  • блювота.

На першому році життя через високу температуру часто розвивається судомний синдром.

Гемофільна пневмонія є другою за частотою серед усіх бактеріальних пневмоній у дітей. Може проявлятися як у вигляді осередкової пневмонії, так і у вигляді крупозної, дуже часто (до 70 %) супроводжується гнійним плевритом у дітей, може ускладнюватися гнійним перикардитом, середнім отитом. Може приймати затяжний перебіг.  У дорослих, особливо літніх осіб, гемофільна інфекція може нашаровуватися на інші види інфекцій.

Лікування цих захворювань тривале, але є ефективний і надійний метод профілактики – вакцинація. Щеплення від гемофільної інфекції, як правило, входить в комплексні вакцини і не потребує окремої ін’єкції.

Вакцинація  проводиться  дітям до 5 років.

Дорослому населенню  вакцинація проти Hib-інфекції проводиться за власні кошти.

Бережіть себе, стежте за власним здоров’ям.

Снігурівське управління ГУДПСС в Миколаївській

області  (смт Березнегувате).