Профілактика вірусних гепатитів, що потрібно знати

Дата: 25.01.2023 10:00

За  ступенем  негативного впливу  на здоров’я  та рівнем захворюваності вірусні гепатити    в   Україні   посідають    домінуюче  місце    у   структурі інфекційної  патології. Серед  багатьох  збудників  особливе  місце  належить вірусам  гепатитів  А, В і С. У  зоні  ризику  може  опинитись  кожен.  Вірусні гепатити  В і С  дають  значно  більший  відсоток переходу в хронічну форму.

При  гепатиті  В   він  становить  10-20%,  при   гепатиті  С – до 80%.   Ці гепатити  є найбільшою  проблемою  сучасної  інфектології  через можливий розвиток  цирозу  і  раку печінки.  Тим  більше  зараз  під  час  війни, на жаль, мають   місце   в  Україні  поранення,  переливання   неперевіреної   крові   та сексуальне   насильство,   які  підвищують   ризик   інфікування     вірусними гепатитами  В і С.
     Вірусний  гепатит  А -  це гостре  інфекційне  захворювання   з  ураженням печінки. Найчастіше  на нього хворіють діти, це типова хвороба брудних рук. Інфікування  можливе через потрапляння вірусу у питну воду, місця купання, харчові  продукти,  на  руки,  іграшки,  жувальні  гумки,   білизну   тощо. Можливе  перенесення  вірусу і мухами.

Щоб уникнути зараження вірусом гепатиту А, потрібно:
–    використовувати для пиття та миття посуду лише переварену воду;
–    перед  споживанням  овочів, фруктів  та  ягід  їх необхідно добре промити питною водою, для дітей - обдати окропом;
–    мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування  туалету,  не  користуватися  загальним  рушником, носовичком, посудом, жувальною гумкою тощо;
–    не займатись самолікуванням;
–    появі перших ознак жовтяниці терміново звернутись до лікаря.
        Вірусні  гепатити  В, С - інфекційні захворювання  з  переважним ураже- нням  печінки   та  тяжкими  ускладненнями.

Джерелом вірусного  гепатиту В та С є хворі на будь-яку форму гострого  та хронічного гепатиту В, а також хворі з безсимптомною формою хвороби (вони  і   є  основним  джерелом  інфікування).

Передаються  гепатити В, С через кров або інфіковані  нею слину, лімфу, вагінальні виділення, сперму, материнське молоко, сльози, піт і забруднені ними шприци та предмети побуту. Можливе зараження при проколюванні вух, татуюванні, обрізанні, які проводяться загальними інструментами. Крім того, передача вірусного гепатиту В, С може здійснюватись від матері до дитини під час пологів при наявності у неї в цей час  збудника  в крові.

Щоб  уберегтися  від  зараження   вірусним  гепатитом  В та С, потрібно:
        –   не користуватись чужими і не дозволяти іншим користуватись своїми особистими  предметами  (зубна  щітка,  леза  для  гоління,  інструменти   для манікюру, гребінці тощо);
        –   не вживати  наркотики,  адже   є   постійна   загроза  інфікування  при корис- туванні чужими шприцами, голками, посудом та ін.;
        –   використовувати  контрацептивні засоби, якщо в сім’ї є хворий або ж є статеві зв’язки з більш ніж з одним постійним партнером;
        –   перед   тим  як  зробити   татуювання  чи  пірсинг,  переконайтесь, що працівник  використовує  одноразові   інструменти.
        Одним   з   ефективних   профілактичних   заходів   є   імунізація    проти гепатиту  В.   Введення  вакцини  спричиняє   появу  специфічних антитіл, які забезпечують   захист   проти   цього   захворювання.  При   цьому,  основним   методом    профілактики    зараження    вірусними    гепатитами   залишається   безпечний  спосіб  життя, уважне та обережне ставлення до свого здоров’я !!!

Снігурівське управління ГУДПСС в Миколаївській

області   (смт Березнегувате).