Березнегуватська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Корисні жири для нашого організму

Дата: 24.04.2023 09:07
Кількість переглядів: 340

        Ви п'єте нежирне молоко, купуєте сири і сир зі зниженим вмістом жиру, проте споживання мало жирної їжі не зробило вас більш стрункими. Відбувається це тому, що існують "корисні" і "шкідливі" жири.

     Що ж таке "корисні" і "шкідливі" жири і як і в чому їх відмінність?

     Жири, які ми вживаємо в їжу, різним чином впливають на наше здоров'я. Існує кілька способів поділу жирів на типи, але найвідоміший з них - це віднесення їх до "корисних" і "шкідливих" для організму. Корисні жири складаються з поживних речовин, які потрібні організму для підтримки здоров'я. Незважаючи на те, що багато хто з нас упевнені в тому, що щоденний раціон перенасичений жирами, насправді вчені стверджують, що 90% населення не отримує разом з харчуванням необхідну кількість жирів. "Корисні" жири відомі, як "жирні кислоти". Жирні кислоти утворюються в процесі розщеплення жирів і використовуються, як джерела енергії для клітин організму. Розрізняють мононенасичені, ненасичені і насичені жирні кислоти. Вони є необхідними елементами будь-якого здорового харчування, так, як не тільки збагачують киснем кровоносну систему організму, але і беруть участь в процесі утворення і функціонування нових клітин організму.

      Жирні кислоти також підтримують хороший стан шкірного покриву, уповільнюють процес старіння, сприяють процесу схуднення. Розрізняють кілька типів жирних кислот омега-3, омега-6 і омега-9. Організм людини здатний самостійно виробляти тільки кислоту омега-9, тоді, як жирні кислоти омега-3 і омега-6 можуть бути отримані разом з їжею.

      Корисні жири для нашого організму містяться в основному в їжі рослинного походження, і також в їжі тваринного походження, а саме в рибі, наприклад, оливкова олія, масло канола, лляне масло, кукурудзяна олія, конопляна олія, сафлорова олія, а також кунжутна і соняшникова олія. З тваринного походження - це риба, що живе в холодних водах: скумбрія, лосось, оселедець, тунець, форель, макрель і інші. Така їжа - це найбільш здорова їжа з точки зору зниження ризику серцево-судинних і ракових захворювань. Риба корисна тим, що містить у собі жири Омега 3, а рослинна олія корисна тим, що містить Омега-3 і Омега-6.

      Омега-3 необхідний для належної діяльності мозку, так як він забезпечує швидкий приплив енергії, що допомагає передачі імпульсів, що несуть сигнал від однієї клітини до іншої. Це допомагає нам легше думати, зберігати інформацію в пам'яті і витягувати її звідти в міру потреби. Дана речовина необхідна для розвитку в утробі матері ембріона. Ця жирна кислота необхідна також для здорової сітківки ока, роботи синапсів і для того, щоб справлятися зі стресом.

     Омега-6 бере участь в синтезі стероїдних і статевих гормонів, знижує вміст холестерину в крові, покращує функцію імунної системи за рахунок синтезу лейкотрієнів, покращує функцію периферичної і центральної нервової системи.

     Омега-9 міститься в оливках, мигдалі, лісових горіхах, арахісі, авокадо. Це дуже стійкі жири, які перешкоджають осадженню холестерину на стінках судин. Ці кислоти не такі активні як Омега-3 і Омега-6 , але легше засвоюються організмом. Тому оливкова олія краще соняшникової і кукурудзяної.

     За останні 20 років наш звичний раціон призвів до зниження споживання жирів Омега-3 і до збільшення споживання жирів Омега-6. Це пояснюється тим, що ми споживаємо харчові продукти, що проходять більш ретельну обробку, що призводить до надмірного вмісту жирів Омега-6. В результаті споживання рафінованих жирів і масел перешкоджає засвоєнню основних жирних кислот, які ми отримуємо з їжею. Ціна, яку ми платимо за це - зростання ожиріння, захворювань на діабет, серцево-судинних і ракових захворювань.

       Шкідливі жири - це жири, які містяться у продуктах тваринного походження, таких, як м'ясо і птиця, незбиране або знежирене молоко, вершкове масло, відносяться до тих видів жирів, споживання яких рекомендується суворо обмежувати.

      Насичені жири сприяють закупорці кровоносних судин. З цим потрібно бути гранично обережними. Деякі рослинні масла - кокосове і пальмове (останнє міститься в попкорні) також є насиченими жирами.

      Інший тип жирів, споживання яких слід суворо обмежувати, це так звані "транс-ізомери". Транс-ізомери (відомі також як транс-ізомери жирних кислот) утворюються в процесі виробництва або гідрогенізації твердих жирів, наприклад, маргарину. Транс-ізомери, аналогічно насиченим жирам, сприяють підвищенню рівня холестерину в крові.

      Знижуючи споживання транс-ізомерів жирних кислот, що містять в маргарині твердому, жирах, використовуваних при приготуванні тіста, смаженої їжі, випічки і різного роду закусках, можна істотно знизити споживання транс-ізомерів.

       Вживання в їжу корисних жирів допоможе запобігти серцево-судинним захворювання, а також знизити ризик виникнення деяких форм раку. Це також зміцнить вашу імунну систему і стан суглобів, зменшивши болі і неприємні симптоми, якщо Ви страждаєте на артрит.

 

Джерело інформації:  https://tvoetilo.com.ua/korysni_zhyry_dlya_nashogo_organizmu.php

 

Баштанське районне  управління ГУ ДПСС в

Миколаївській області  (смтБерезнегувате)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано