Березнегуватська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Профілактика гельмінтозів

Дата: 01.06.2023 11:21
Кількість переглядів: 212

На сьогодні в світі відомо понад 342 види різних гельмінтів, деякі з них зустрічаються рідко, інші дуже поширені. В Україні виявляють близько 30 видів глистів, які можуть спричинити захворювання у людини. Різні види гельмінтів викликають різні по характеру, важкості і тривалості захворювання.

Перебування глистів в організмі людини завжди шкідливо відбивається на здоров’ї. В залежності від локалізації в організмі паразитів людини (печінка, легені, кишківник, м’язи, та інші органи) відмічаються і різні клінічні прояви паразитологічних захворювань. Глисти пошкоджують цілісність тканини органів, можуть закрити просвіт кишки (аскариди), виділяють отруйні речовини, що знижує апетит, особливо у дітей, у хворих спостерігаються нудота, блювота, безсоння, зниження працездатності та ін. Люди, інвазовані гельмінтами, частіше хворіють різними інфекційними хворобами і важче переносять їх. В організмі людини можуть паразитувати різні представники гельмінтів: круглі черви (аскариди, волосоголовці, гострики, трихінели та ін.), ціп’яки (свинячий, бичачий, ехінокок та ін), сисуни (фасціола, опісторхоз та ін.) Назва захворювання залежить від назви паразитуючого гельмінта.

Клінічні прояви гельмінтозів різноманітні: від гострих до стертих і малопомітних в перші дні захворювання. Це пов`язано з тим, що необхідний певний час, щоб з маленького яйця гельмінта виріс дорослий статевозрілий паразит або личинка,  наприклад,  від кількох місяців до років: для аскариди 2-3 місяці; волосоголовців 1-1,5 міс.; гостриків 3-4 тижні;  бичачого ціп’яка 2-4 міс.; ехінокока 1-2 роки. Тривалість життя глистів в організмі людини також різна і залежить від своєчасного звертання хворого до лікаря, якості проходження диспансеризації, періодичних медоглядів, дотримання правил особистої гігієни, громадської профілактики, технології приготування їжі (особливо з м`яса, риби, свіжих овочів, фруктів та інших продуктів харчування)

В організмі людини гельмінти можуть зумовити широкий спектр патологічних змін. Найчастіше паразитози видають себе зниженням апетиту, імунітету, частими респіраторними захворюваннями, алергією, порушенням травлення, нервовими розладами, анемією, болями в м’язах, тощо. Уражені гельмінтами діти вередливі та плаксиві, перебірливі у харчуванні.

Відомо, що попередити виникнення будь-якого захворювання набагато легше, ефективніше і дешевше, ніж проводити лікування хвороби. Пам’ятайте, позбутися від гельмінтів один раз і назавжди - неможливо! Адже зараження відбувається постійно: через контакт з тваринами, контакт з екскрементами, воду і їжу, недотримання правил особистої гігієни.

Найчастіше зараження гельмінтами відбувається в теплу пору року, тому щорічну профілактику і людям, і всім домашнім тваринам - краще проводити восени. Для профілактики краще застосовувати комбіновані антигельмінтики, що діють на всі види паразитів, але слід пам’ятати, що підібрати найоптимальніший варіант в кожному конкретному випадку повинен лікар.

Єдиним способом обмежити чисельність паразитів є профілактика!

Загальні заходи, спрямовані на боротьбу з гельмінтозами, повинні включати:

  • проведення санітарно-просвітницької роботи серед населення;
  • проведення медико-санітарних заходів (масове обстеження населення, виявлення інвазованих, їх дегельмінтизація);
  • проведення санітарно-гігієнічних заходів (організація централізованого водопостачання; заборона вживати для пиття, купання та господарсько-побутових потреб води з джерел, які могли піддаватися зараженню);
  • контроль за забоєм худоби, ветеринарна експертиза на м’ясокомбінатах, ринках;
  • дотримання технології приготування рибних і м’ясних страв;
  • дотримання санітарно-гігієнічного режиму в місцях проживання  (стежити за чистотою тіла, житлових і службових приміщень; попередження забруднення зовнішнього середовища людськими фекаліями та інше);
  • диспансеризацію дегельмінтизованих.

Лікування гельмінтозів не є загальним та легким, адже для окремого гельмінта дієві різні медикаментозні препарати, а в деяких випадках курс лікування необхідно повторити через декілька тижнів. Тому приймати ліки самостійно не слід, лікування повинен призначити  лікар.

Бережіть себе і своє здоров’я! Дотримуйтесь  профілактичних  заходів, правил   особистої  гігієни, що  суттєво  знизить ризик  зараження  гельмінтами.

 

 

                                                     Баштанське    районне    управління

                                                     Головного  управління  Держпродспоживслужби

в Миколаївській області(смт Березнегувате)


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано