Туберкульоз під час війни та його профілактика

Дата: 06.06.2023 16:31

Фото без описуТуберкульоз (ТБ) - це інфекційне бактеріальне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, яка найчастіше вражає легені. ТБ передається краплинним шляхом від людини з активною респіраторною формою до іншої людини.

Основними  факторами, які  сприяють   зараженню, є:

• тіснийтривалий контакт з людьми (серед них можебути хвора людина);
  • тривалеперебування в сирому приміщенні, що погано провітрюється;
  • стресовий стан, поганехарчування, довгий стаж куріння.

Після зараження  туберкульоз  проявляється не одразу. А самодіагностика  може бути ускладнена  тим, що хвороба має  спільні симптоми з респіраторними захворюваннями: кашель, підвищена температура, утруднене дихання, поганий апетит, слабкість, нічна  пітливість  тощо.

З   перших   днів   повномасштабного   вторгнення   Росії, Миколаївський  регіон відчув  катастрофічний   вплив   тимчасової   окупації   частини   територіальних    громад, щоденних обстрілів мирного населення та цивільних об’єктів, відсутність водопостачання і   транспортного   сполучення,   дефіцит   медичних   кадрів,   неконтрольованої    міграції населення.
Війни   завжди   супроводжуються   підвищенням   рівня   захворюваності   на   інфекційні хвороби,  у   тому   числі   туберкульозу, у   зв`язку  зі   зростанням  ризиків,  у  тому  числі зниженням   рівня  життя  людей, стресовою   ситуацією,   імунодефіцитами , погіршенням побутових умов, підвищенням  рівня  міграційних  процесів  внаслідок виїзду громадян на більш безпечні території тощо.
       Протягом   останніх   півроку  в   області   спостерігається   тенденція  до поступового  збільшення кількості виявлених випадків туберкульозу,у тому числі таких, що потребують госпіталізації.    Особливе   занепокоєння    викликає    збільшення      кількості     випадків захворювання с еред  дітей. На цей час на лікуванні  в єдиному спеціалізованому  закладі в регіоні - КНП «Миколаївський регіональний   фтизіопульмонологічний  медичний  центр» Миколаївської  обласної  ради (КНП «МРФПМЦ» МОР) перебуває  більше  400 хворих  на туберкульоз.      Всім   пацієнтам,    у  межах   програми   державних   гарантій   медичного обслуговування  населення, забезпечуються  безкоштовне  лікування протитуберкульозними  лікарськими засобами, необхідні консультації лікарів - фтизіатрів, сімейних  лікарів, інструментальні та лабораторні обстеження  в  діагностичних  кабінетах закладів  охорони  здоров`я  міста  Миколаєва  та  області. Під час війни важливо зберегти доступність діагностики туберкульозу для людей, особливо для груп підвищеного ризику, з метою раннього  виявлення  захворілих, якнайшвидшого  залучення  їх  до  лікування  та недопущення інфікування членів сімей та близького оточення.

Протитуберкульозну    медичну   допомогу   в   області   крім   КНП       «МРФПМЦ» здійснюють  заклади первинної медичної допомоги - центри первинної  медико-санітарної допомоги.  При   цьому  роль   сімейних   лікарів  у  профілактиці  туберкульозу, ранньому виявленні  та  організації  амбулаторного  лікування   пацієнтів  суттєво  зростає, особливо під  час  війни.
       Систематичне   скринінгове     опитування    на    туберкульоз    та      флюорографічне обстеження  рекомендовано   проходити,  в  першу  чергу, представникам  ключових  груп населення,   а саме:   особи,  які    мали    тривалий   побутовий    контакт   з    пацієнтом   з туберкульозом;  люди,  які  живуть  з  ВІЛ,  з  цукровим діабетом; курці; хворі  на хронічні респіраторні  захворювання;   внутрішньо  переміщені  особи; люди,  як  і  хворіють    на хвороби,  що супроводжуються     імунодефіцитом;  споживачі   психоактивних   речовин; особи, старше 60 років  тощо.

Наголошуємо, що  слід  негайно  звернутись  до  сімейного лікаря  у разі, якщо виникли характерні для туберкульозу симптоми:
кашель більше 2- ох тижнів;
кровохаркання та біль у грудній клітці;
підвищена втомлюваність та слабкість;
підвищена пітливість, особливо вночі;
зменшення маси тіла з невизначених причин;
підвищення  температури тіла, навіть  незначне, протягом  тривалого  часу.
        Закликаємо  мешканців  області  не  нехтувати   своїм  здоров`ям  та піклуватись   про    нього,  де  б ви  не були. Своєчасно  звертайтесь  для  огляду  до  сімейного  лікаря   або до   лікаря  будь - якого  територіально доступного    центру    первинної    медико - санітарної    допомоги.  А якщо  раптом  когось  торкнеться  проблема  туберкульозу - пам`ятайте:     в Україні  лікування  цього  захворювання  доступне  там, де ви  є і туберкульоз виліковний.

Тому  будьте  здорові, бережіть  себе  та  Ваших  близьких!

Джерело  інформації: http://oblzdrav.mk.gov.ua

Баштанське  районне  управління

Головного  управління  Держпродспоживслужби

в Миколаївській  області ( смтБерезнегувате).