A A A K K K
для людей із порушенням зору
Березнегуватська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Забруднення води та необхідність здійснення її очистки та дезінфекції

Дата: 26.07.2023 13:23
Кількість переглядів: 211

          Забруднення води – це зниження її якості в результаті потрапляння в річки, струмки, озера, моря та океани різних фізичних, хімічних або біологічних речовин. Це дуже важлива екологічна проблема.

1. Забруднення води стічними водами

          Промислові стоки, що містять неорганічні і органічні відходи, нерідко спускаються в річки і моря. Щорічно у водні джерела потрапляють тисячі хімічних речовин, дія яких на навколишнє середовище заздалегідь не відома. Сотні з цих речовин – нові з’єднання. Хоча промислові стоки у багатьох випадках піддаються попередньому очищенню, вони все-таки містять токсичні речовини, які важко виявити.

Побутові стічні води, що містять, наприклад, синтетичні миючі засоби, в кінці кінців потрапляють в річки і моря. Добрива, які змиваються з поверхні ґрунту, потрапляють в водостоки, що ведуть до озер і морів. Всі ці фактори призводять до сильного забруднення води, особливо в замкнутих басейнах-озерах, затоках.

          Тверді відходи. Якщо у воді знаходиться велика кількість зважених твердих речовин, вони роблять її непрозорою для сонячного світла і тим самим перешкоджають процесу фотосинтезу в водних басейнах. Це в свою чергу викликає порушення в ланцюзі харчування в таких басейнах. Крім того, тверді відходи викликають замулювання річок і судноплавних каналів, що призводить до необхідності частого проведення днопоглиблювальних робіт.

         Евтрофікація. У промислових і сільськогосподарських стічних водах, які потрапляють у водні джерела, великий вміст нітратів і фосфатів. Це призводить до пересичених удобрювальними речовинами замкнутих водойм і викликає в них посилений ріст найпростіших мікроорганізмів – водоростей. Особливо сильно розростаються синьо-зелені водорості. Але, на жаль, вони неїстівні для більшості видів риб. Розростання водоростей призводить до поглинання з води більшої кількості кисню, ніж може природно утворюватися в ній. В результаті відбувається збільшення біохімічного використання кисню такої води. Попадання в воду біологічних відходів, наприклад деревної целюлози або необроблених каналізаційних вод, також призводить до підвищення біохімічного використання кисню. Інші рослини і живі істоти не можуть вижити в такому середовищі. Однак в ній сильно розмножуються мікроорганізми, здатні розкладати мертві рослинні і тваринні тканини. Ці мікроорганізми в свою чергу також поглинають кисень і утворюють ще більше нітратів і фосфатів. Поступово в такій водоймі значно зменшується число видів рослин і тварин. Найбільш важливими жертвами процесу, що відбувається, виявляються риби. Зрештою, зменшення концентрації кисню в результаті розростання водоростей і мікроорганізмів, що розкладають мертві тканини, призводить до старіння озер і їх заболочування. Цей процес називається евтрофікацією.

         Токсичність неорганічних відходів. Скидання промислових стічних вод в річки і моря призводить до підвищення в них концентрації токсичних іонів важких металів, наприклад кадмію, ртуті та свинцю. Значна їх частина поглинається або адсорбується певними речовинами, і це іноді називають процесом самоочищення. Однак в замкнутих басейнах важкі метали можуть досягати небезпечно високих рівнів.

          Велике занепокоєння викликає також підвищення рівня нітратів, що спостерігається в питній воді. Висловлюється думка, що високий вміст нітратів у воді може призводити до виникнення раку шлунка і бути причиною підвищеної дитячої смертності.

         Мікробіологічна забрудненість води. За даними Міжнародної організації праці, 70% населення земної кулі користується неякісною водою. Ця проблема особливо гостро стоїть в країнах, що розвиваються. Приблизно 90% всіх сільських жителів постійно користуються для пиття і купання забрудненою водою. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я 80% захворювань у світі обумовлені недостатньою якістю та антисанітарним станом води. Через це виникають такі захворювання, як холера, тиф, малярія, паразитичний цироз (глистове захворювання) і проказа.

2. Забруднення води пестицидами та нафтою

          Пестициди. Найбільш токсичними пестицидами є галогенопохідні вуглеводнів, наприклад ДДТ і поліхлоровані біфеніли. Хоча ДДТ заборонений до застосування вже в багатьох країнах, в інших країнах він ще продовжує застосовуватися, і приблизно 25% використовуваного кількості цієї речовини досягає моря. На жаль, ці галогенопохідні вуглеводнів хімічно стійкі і не розкладаються мікроорганізмами. Тому вони накопичуються в ланцюзі харчування. ДДТ може знищувати все живе в масштабі цілих річкових басейнів, він також перешкоджає розмноженню птахів.

          Витік нафти. Нафта, пролита в морську воду, несприятливо впливає на життя моря. Перш за все, гинуть птахи: тонуть, перегріваються на сонці або позбавляються їжі. Нафта засліплює тварин-тюленів, нерпу, що живуть у воді. Вона зменшує проникнення світла в замкнуті водойми і може підвищувати температуру води. Це особливо згубно для організмів, здатних існувати тільки в обмеженому інтервалі температур. Нафта містить токсичні компоненти, наприклад ароматичні вуглеводні, які згубно діють на деякі форми водного життя навіть в таких концентраціях, як кілька мільйонних часток.

      Забруднення води в наш час вже перетворилося на повсякденність. Пам’ятайте!!! Забруднюючи воду ми погіршуємо власне  життя!

      Суб’єкти ж господарювання, що провадять свою діяльність у сфері забезпечення населення питною водою, повинні на належному рівні здійснювати її очищення та обеззараження, щоб надавати споживачам воду гарантованої якості, як те вимагається чинним законодавством.

 

                                                                                      Баштанське районне управління Головного

                                                                                                 управління Держпродспоживслужби

                                                                                                                       в Миколаївській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано