Бактеріальний опік плодових
Бактеріальний опік плодових дерев відноситься до карантинних хвороб.
Бактеріальний опік плодових - небезпечне інфекційне захворювання культурних і дикорослих рослин сімейства розоцвітих, що викликається бактерією Erwinia amylovora.
Збудник цього захворювання входить до переліку карантинних об'єктів. Найбільш типовими ознаками ураження є в'янення і загибель суцвіття. Кілька або всі квіти набувають бурий або темно-коричневий колір, аж до чорного забарвлення, і залишаються на дереві. Бруньки не розкриваються, стають коричневими, чорніють, засихають, але не опадають. Уражені молоді пагони і гілки ніби наповнені рідиною, яка через деякий час починає сочитися краплями і стікати по корі у вигляді ексудату. Молоді пагони і гілки в'януть, стають коричневими. Типовим є гачкоподібне згинання кінчиків пагонів. Листки чорніють, скручуються, відмирають, але не опадають.
Листки інфікуються бактеріями через продихи або частіше через ранки, нанесені комахами, градом, поривами вітру. Уражена ділянка всихає, але інфекція продовжує поширюватися через вторинні артерії в середні жилки листка і черешок. Збудник бактеріального опіку зимує виключно в інфікованих рослинах-господарях. Перезимувавші виразки є найважливішим джерелом ураження квітів навесні. Бактерії проникають в рослини через квітки, рани, тріщини, продихи. З розвитком хвороби бактерії поширюються по корі, гілках і стовбуру, вражаючи все дерево, що призводить до його загибелі. Єдиним надійним методом запобігання або зменшення швидкості поширення бактеріального опіку плодових в незаражених районах є проведення жорстких фітосанітарних заходів щодо рослин, які уражаються бактеріальним опіком, і дотримання суворого контролю за садами та розсадниками. Забороняється завезення посадкового матеріалу із заражених зон країн розповсюдження захворювання.
Сильно уражені опіком плодових поодинокі дерева знищують шляхом викорчовування і спалювання їх на місці.
У період спокою, пізно восени, роблять обрізку окремих уражених гілок .
В якості профілактичних заходів рекомендується проводити викорчовування дикорослих плодових дерев, які можуть бути джерелом нових поразок дерев.
При закладанні нових садів необхідно вибирати стійкі сорти.