Переохолодження організму: наслідки та профілактика
Організм людини здатний підтримувати температуру тіла на відносно сталому рівні. Її відхилення від середнього рівня (37 градусів) на 2-2,5 градуса призводить до виражених порушень фізіологічних функцій.
Переохолодження знижує „боєздатність” імунної системи. Наслідки втрати внутрішнього тепла (гіпотермії) ведуть до різних захворювань: тонзилітів, фарингітів, бронхітів, артритів, радикулітів.
При важкому ступені переохолодження температура перестудженого тіла падає нижче 31°C .У цьому стані пульс людини сповільнюється до 36 ударів на хвилину. Людина втрачає свідомість. Дихання дуже сповільнюється - до 3-4 вдихів за хвилину. Починається гостре кисневе голодування головного мозку. У людини виникають судоми і блювота. При такому ступені переохолодження бувають дуже важкі обмороження. Відсутність негайної допомоги спричинить задубіння і смерть.
Перша допомога. Обмороження не мине саме по собі. Як тільки з'являться його симптоми - воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення. Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою або біля гарячих батарей, це може призвести до значного поглиблення ураження. Постраждалого необхідно доставити в тепле приміщення, укутати теплою ковдрою, напоїти гарячим чаєм і розтерти обморожені частини тіла теплою рукою (але не снігом і не рукавичкою – сніг може пошкодити шкіру, а рукавичка – занести інфекцію). Обморожені пальці рук і ніг розтерти у напрямку до тулубу, потім занурити їх у ледь теплу воду. Поступово доливати теплішу воду і довести її температуру до 37-38 градусів.
Рекомендації, як запобігти переохолодженню:
• Перед тим, як вийти на холод, ситно поїжте. На голодний шлунок гіпотермія може виникнути і при нульовій температурі, бо організму нізвідки буде взяти енергію, щоб підтримувати температуру тіла. Бажано випити також гарячий чай або каву.
• Одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Одяг має бути вільним.
• Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.
• Заходьте, щоб зігрітися, у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.• Деякі ліки, наприклад, для регулювання кров’яного тиску, антидепресанти, серцеві препарати підвищують чутливість організму до температурних коливань, холоду. Необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Особливу увагу надайте запобіганню переохолодження та обмороження дітей.
Щоб не сталося біди, радимо не виводити на вулицю дітей до 3–х років, якщо температура повітря понад 10 градусів морозу, дітей дошкільного та шкільного віку при температурі нижче 20 градусів. Подбайте про калорійне харчування дітей зі збільшенням споживання вітамінів.Діти повинні мати адекватний одяг за віком (багатошаровий, з натуральних тканин) з обов’язковим використанням зимової білизни, шарфа, шапки, теплих рукавичок, взуття, теплих шкарпеток та устілок. Особливу увагу приділіть захисту носа, вух та щік дитини.
Категорично не рекомендується:
- торкатися металу. Метал дуже добре проводить тепло, а отже миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а отже, під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички;
- вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. Крім того, алкоголь послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
Снігурівське управління ГУДПСС в Миколаївській
області (смт Березнегувате)