Профілактика правця під час воєнного стану

Дата: 27.10.2022 18:08

Правець відноситься до смертельно небезпечних інфекцій. У період воєнного стану ця хвороба набула додаткової актуальності. Кожне поранення в умовах війни – куля, колючий предмет чи ударна хвиля, підвищують ризик додатково інфікувати рану правцем – гострим інфекційним захворюванням, яке вражає нервову систему.

Шляхи зараження.

Хворобу викликають спори бактерії Clostridium tetani, які є скрізь в навколишньому середовищі, включаючи ґрунт, пил та гній. Інфікування відбувається, коли ґрунт потрапляє  у рану або поріз, через укуси тварин, внаслідок травмування гострими предметами, уламками металу та деревини.

Інкубаційний  період  зазвичай  становить  від 3  до 21 дня (в середньому 10 днів).

Симптоми:

спазм щелепних м’язів, стискання щелеп;

труднощі при ковтанні;

асиметрія обличчя;

спазми черевних м'язів;

спазми м'язів по всьому тілу від кількох хвилин до кількох тижнів;

гарячка;

пітливість;

підвищений кров'яний тиск і швидкий пульс;

утруднення дихання.

Єдиний спосіб захистися від правця – вакцинація. 96% людей, що мають щеплення від правця, не хворіють.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Імунітет не зберігається все життя. Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше отримали щеплення, проводять у віці 26 років. Подальша планова ревакцинація відбувається кожні 10 років. У разі отримання травм з порушенням цілісності шкіри та слизових оболонок потрібно негайно проводити екстрену профілактику правця: хірургічну обробку рани та щеплення. Залежно від характеру ушкодження і місця події можливо профілактичне введення протиправцевої сироватки. Якщо дорослі не були раніше щеплені або не мають інформації з цього питання, то імунізуватись необхідно триразово. Інтервал між першою та другою дозою має становити 4 тижні. Між другою та третьою дозами – 6 місяців. Наступне щеплення – ревакцинація, проводиться наступні кожні 10 років, але не раніше ніж один рік від третьої дози. Вакцини від дифтерії і правця в державних закладах охорони здоров’я є у наявності та безоплатні. Громадяни зі статусом внутрішньо переміщеної особи, також мають право на проведення їм вакцинації згідно календаря щеплень в найближчій амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

Бережіть себе, та здоров’я своїх близьких.

Снігурівське управління  Головного

управління  Держпродспоживслужби в