Міфи про туберкульоз та важливість профілактичних оглядів
Поради від медиків, які допоможуть залишатися здоровими.
Щороку в Україні реєструють понад 20 тисяч нових випадків і рецидивів туберкульозу. Лікарі та лікарки допомагають успішно боротися із недугою. Але є перепона - люди не завжди готові пройти обстеження, аби виявити хворобу. Адже про туберкульоз досі існує багато міфів, які заважають діагностиці та лікуванню.
Міф 1: Туберкульоз на все життя.
Це один із найрозповсюдженішихміфів, що спотворює правду. Навіть розгорнуті стадії туберкульозу лікуються. Звісно, є винятки, але вони стосуються лише нерегулярного вживання ліків, перерв у лікуванні чи повної відмови від терапії.
Основні симптоми туберкульозу:
- кашель понад 2 тижнів;
- підвищена температура, понад 7 днів;
- утруднене дихання;
- біль в грудях;
- поганий апетит, постійна слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- підвищена пітливість,особливо вночі;кровохаркання(наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі.
Якщо виявили хоча б один із симптомів - зверніться до свого сімейного лікаря чи лікарки. Вони знають, як виявляти та лікувати хворобу.
Міф 2: Туберкульоз - це хвороба маргіналізованихверств населення
На туберкульоз дійсно частіше хворіють безпритульні та люди, що знаходяться у місцях позбавлення волі. Цьому є пояснення: низький імунітет, незбалансоване харчування, відсутність медичних обстежень. Втім не забуваймо, що туберкульоз - це інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Тож не дивно, що воно вражає працівників та працівниць медичної, освітньої, шахтарської, металургійної та інших галузей. Небезпеку становить постійний контакт зі збудником в замкненому приміщенні. Найбільш вразливі перед недугою люди з ослабленою імунною системою.
Найменш захищені перед туберкульозом люди:
- що живуть з ВІЛ, цукровим діабетом та онкологічними захворюваннями;
- що перенесли трансплантацію органів чи кісткового мозку;
- що живуть у постійному стресі, погано харчуються чи вживають алкоголь, наркотичні засоби та тютюнові вироби.
Міф 3: Всі люди з туберкульозом можуть передати інфекцію
Одразу скажемо - це неправда. Отримати хворобу можна лише від людини, яка має відкриту форму туберкульозу легень. У разі правильного вживання ліків, через кілька тижнів після початку лікування людина з туберкульозом вже не може передати інфекцію, тож отримати від неї хворобу неможливо.
Міф 4: Туберкульоз краще лікувати у стаціонарі
Інколи стаціонарне лікування дійсно потрібне, але здебільшого при розгорнутих стадіях. У більшості випадків, особливо при ранньому виявленні, лікувати туберкульоз можна вдома, з регулярними консультаціями лікаря чи лікарки. У такому випадку людина отримує препарати у таблетках. Людям із туберкульозом не потрібно протягом усього лікування бути у стаціонарі, ризикуючи «підхопити» ще якусь інфекцію від сусідів по палаті.
Що потрібно знати про лікування туберкульозу:
- період лікування від 6 до 20 місяців;
- стан покращується вже через кілька тижнів після початку прийому ліків;
- особливий догляд під час лікування не потрібен
Міф 5: Можна захворіти, отримавши збудника хвороби через речі.
Це розповсюджене твердження не має наукового підґрунтя і насторожує багатьох людей. Хочемо вас заспокоїти. Ви не отримаєте збудника, якщо візьмете куртку, книжку або навіть ложку людини з туберкульозом. Це стосується і поручнів у громадському транспорті чи лавок у парку - через них хвороба також не передається. Туберкульоз передається через повітря. Його можна «підхопити», якщо довго (8 годин щодня впродовж трьох місяців) перебувати в приміщенні разом із людиною, що має відкриту форму захворювання.
Міф 6: Люди зі стійким імунітетом не можуть отримати туберкульоз
Навіть у людей зі стійким імунітетом збудник може потрапляти в організм і не провокувати хворобу. Він «спатиме» і чекатиме, поки імунітет злегка ослабне - це потрібно, аби почати активно розмножуватися, спричиняючи хворобу. Тож стійкий імунітет - не завжди броня проти туберкульозу. Ви не можете відстежувати, коли імунітет стійкий, а коли ні. А от щорічне обстеження у вашого лікаря чи лікарки реально запобігає хворобі, дасть можливість вчасно її виявити та швидко вилікувати.
Міф 7: Ліки проти туберкульозу викликають побічні реакції, тому краще лікуватись «народними» методами
Чи можна вилікувати інфаркт міокарда лимонним соком, а варикозне розширення вен – листям капусти? Звісно ні. Такі методи неефективні. Тож не втрачайте час, а лікуйте туберкульоз спеціальними антибактеріальними препаратами. Народні засоби лише уповільнять початок ефективного лікування та спровокують ускладнення. Не повторюйте помилок людей, які втратили час на неефективну терапію.
Якщоу вас є підозра на туберкульоз - не зволікайте з візитом до сімейного лікаря або лікарки. Не виявлений і не вилікуваний туберкульоз може призвести до ускладнень, вплинути на здоров’я та якість життя вас та ваших близьких.
Найкращимзахистомвідтуберкульозу є профілактичніщеплення, якіпроводяться на 3-5 добупіслянародженнядитини в пологовомубудинку.
Для ранньої діагностики туберкульозу щорічно для дітей із 4-ох до 15 років обов’язковим є щорічне проведення реакції Манту (туберкулінодіагностика). Для дітей віком від 15 років та дорослих обов’язковим є щорічне флюорографічне обстеження.
тож якнайшвидше отримайте безплатне лікування і живіть здоровим життям.
Джерело інформації: https://versii.cv.ua/ozdorovchi/mify-pro-tuberkuloz-ta-vazhlyvist-profilaktychnyh-oglyadiv/61231.html
Баштанське районне управління ГУ ДПСС в
Миколаївській області (смтБерезнегувате)