Отруєння алкоголем: симптоми, перша допомога, профілактика

Дата: 04.05.2023 10:31

Багато хто вважає, що прийом алкоголю – це спосіб зняти психоемоційне напруження, розслабитися і підняти настрій. Мало хто замислюється про те, що навіть невелика доза алкоголю може стати отрутою для людського організму. За даними статистики, більше 50% смертей в результаті отруєння настає саме при отруєнні алкоголем і його сурогатами. Тому дуже важливо надати своєчасну допомогу людині, що отруїлася спиртовмісними напоями.

Ознаки алкогольного отруєння:

- відсутність самокритики і переоцінка своїх можливостей (людина не визнає, що п’яна, і продовжує випивати);

- порушення координації рухів, розлад уваги;

- гучна, незв’язна і нечітка мова;

- розкріпачення інстинктів, контрольованих в тверезому стані;

- уповільнення пульсу – менше 60 ударів в хвилину;

- почервоніння обличчя, посилення потовиділення;

- нудота і блювота.

Якщо не припинити вживання алкоголю, то ознаки отруєння поглиблюються. Людина непритомніє, у неї знижується температура тіла, звужуються зіниці. Можливе мимовільне сечовипускання і дефекація, рясна блювота. В такому стані порушується діяльність серцево-судинної і дихальної систем. У постраждалих частішає пульс, він стає ниткоподібним (погано прощупується), дихання стає шумним. Можливо рясне відділення слини і слизу, іноді у вигляді піни.

Перша допомога при отруєнні алкоголем.

При появі перших ознак алкогольного отруєння слід промити потерпілому шлунок. З цією метою потрібно викликати блювоту у людини, що отруїлася. Якщо вона знаходиться у свідомості, то також необхідно випити декілька склянок кип’яченої води кімнатної температури і механічно спровокувати приступ блювоти.

Після промивання шлунку тому, хто отруївся, рекомендовано випити солодкий чай з лимоном, натуральну каву або молоко і прийняти активоване вугілля (одна таблетка на кожні 10 кілограмів ваги людини). Постраждалого необхідно зігріти, приклавши до ступнів і кистей рук теплу грілку.

Якщо людина знепритомніла, то необхідно терміново викликати бригаду швидкої медичної допомоги.

Як попередити отруєння алкоголем:

- не слід вживати алкоголь на голодний шлунок;

- перед застіллям можна з’їсти бутерброд з вершковим маслом або салом;

- не можна знижувати міцність напоїв і змішувати різний алкоголь;

- не варто запивати алкоголь газованими напоями;

- приміщення необхідно провітрювати, особливо при великому скупченні людей;

- не рекомендується курити;

- перед прийомом алкоголю і під час застілля можна прийняти препарати, що запобігають алкогольному сп’янінню.

Важке отруєння алкоголем лікується у відділенні токсикології, де хворого оглядає токсиколог, реаніматолог і невролог. При періодичному зловживанні спиртним, особливо у підлітків, необхідна консультація нарколога.

Тож якщо після вживання алкоголю у вас є симптоми отруєння (нудота, блювота, запаморочення, сповільненість дихання, серцева аритмія, піт, ослаблення пульсу) – терміново звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою. А найдієвіша профілактика – відмовитися від споживання спиртного взагалі.

Джерело інформації: https://lutskzdorov.org.ua/2020/12/18/otruyennya-alkogolem-symptomy-persha-dopomoga-profilaktyka/

Баштанське районне  управління ГУ ДПСС в

Миколаївській області  (смтБерезнегувате)