Отруєння алкоголем: симптоми, перша допомога, профілактика
Багато хто вважає, що прийом алкоголю – це спосіб зняти психоемоційне напруження, розслабитися і підняти настрій. Мало хто замислюється про те, що навіть невелика доза алкоголю може стати отрутою для людського організму. За даними статистики, більше 50% смертей в результаті отруєння настає саме при отруєнні алкоголем і його сурогатами. Тому дуже важливо надати своєчасну допомогу людині, що отруїлася спиртовмісними напоями.
Ознаки алкогольного отруєння:
- відсутність самокритики і переоцінка своїх можливостей (людина не визнає, що п’яна, і продовжує випивати);
- порушення координації рухів, розлад уваги;
- гучна, незв’язна і нечітка мова;
- розкріпачення інстинктів, контрольованих в тверезому стані;
- уповільнення пульсу – менше 60 ударів в хвилину;
- почервоніння обличчя, посилення потовиділення;
- нудота і блювота.
Якщо не припинити вживання алкоголю, то ознаки отруєння поглиблюються. Людина непритомніє, у неї знижується температура тіла, звужуються зіниці. Можливе мимовільне сечовипускання і дефекація, рясна блювота. В такому стані порушується діяльність серцево-судинної і дихальної систем. У постраждалих частішає пульс, він стає ниткоподібним (погано прощупується), дихання стає шумним. Можливо рясне відділення слини і слизу, іноді у вигляді піни.
Перша допомога при отруєнні алкоголем.
При появі перших ознак алкогольного отруєння слід промити потерпілому шлунок. З цією метою потрібно викликати блювоту у людини, що отруїлася. Якщо вона знаходиться у свідомості, то також необхідно випити декілька склянок кип’яченої води кімнатної температури і механічно спровокувати приступ блювоти.
Після промивання шлунку тому, хто отруївся, рекомендовано випити солодкий чай з лимоном, натуральну каву або молоко і прийняти активоване вугілля (одна таблетка на кожні 10 кілограмів ваги людини). Постраждалого необхідно зігріти, приклавши до ступнів і кистей рук теплу грілку.
Якщо людина знепритомніла, то необхідно терміново викликати бригаду швидкої медичної допомоги.
Як попередити отруєння алкоголем:
- не слід вживати алкоголь на голодний шлунок;
- перед застіллям можна з’їсти бутерброд з вершковим маслом або салом;
- не можна знижувати міцність напоїв і змішувати різний алкоголь;
- не варто запивати алкоголь газованими напоями;
- приміщення необхідно провітрювати, особливо при великому скупченні людей;
- не рекомендується курити;
- перед прийомом алкоголю і під час застілля можна прийняти препарати, що запобігають алкогольному сп’янінню.
Важке отруєння алкоголем лікується у відділенні токсикології, де хворого оглядає токсиколог, реаніматолог і невролог. При періодичному зловживанні спиртним, особливо у підлітків, необхідна консультація нарколога.
Тож якщо після вживання алкоголю у вас є симптоми отруєння (нудота, блювота, запаморочення, сповільненість дихання, серцева аритмія, піт, ослаблення пульсу) – терміново звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою. А найдієвіша профілактика – відмовитися від споживання спиртного взагалі.
Джерело інформації: https://lutskzdorov.org.ua/2020/12/18/otruyennya-alkogolem-symptomy-persha-dopomoga-profilaktyka/
Баштанське районне управління ГУ ДПСС в
Миколаївській області (смтБерезнегувате)